Muži a menstruace

stařena - vědmaByla jsem oslovena Monikou Tomsovou, se kterou již spolupracuji 5 let na článcích pro časopis Maminka, abych se vyjádřila o tématu Muži a menstruace pro jiný časopis…protože některé věty nebude zřejmě moci použít jako citaci, vkládám svůj celý text zde, třeba poslouží mužům i ženám :o)

OTÁZKY:

Proč mohou někteří muži považovat menstruaci za nechutnou, probouzí v nich úzkost, věří pověrám, že např. když menstruující žena chystá pokrm, může se ten pokrm zkazit apod. a jak takovému partnerovi vysvětlit, že je to přirozená součást ženy, ze které není nutné dělat vědu? 

 

Muži, kteří považují menstruaci za nechutnou, nemají sami zpracované téma krve, násilí, smrti a daru života. Krev v nich může asociovat nevědomé pocity bezmoci, kdy nemohou nijak zasáhnout, aby pomohli ženě při porodu… může jim také připomínat hluboce uložené zkušenosti s násilím na ženách v jejich genetické výbavě a jeho popírání v sobě pak způsobuje, že odmítají ženu, která je takto „označena“ krví, vlastně pro ně pošpiněna.

Ženská menstruační krev byla také v dávných dobách a můžete se o podobných praktikách dočíst i dnes v různých čarodějných knihách používána pro svou čarovnou moc v různých magických praktikách, kdy se například věřilo, že když přimícháte tuto krev do pokrmu, tak se zvýší sexuální přitažlivost u muže k dané ženě. Mohu sama ze své zkušenosti potvrdit, že to nefunguje :o) a že nemá smysl provádět jakákoliv magická zaklínání, protože jde jen o manipulaci, která se obrátí proti tomu, kdo si takto „hraje s ohněm“. Přitažlivost mezi lidmi je daná jinými pravidly a menstruační krev v omáčce nic nezachrání.

Ti muži, kteří věří pověrám a mají strach z ženské síly, která je mnohem hlubší než síla mužská (aby žena zvládla nosit dítě a porodit ho), mohou mít strach i z menstruační krve coby znamení oběti ženy pro svou božskou podstatu tvořitelky života.

Žena při lunární fázi, kdy krvácí, se opravdu očišťuje, odchází z ní zbytky výstelky lůna, které bylo připraveno na děťátko. Neznamená to ale, že by její krev byla nějaký odpad, naopak je plná výživných látek a proto je dobré ji použít například na zalévání květin, které její živiny rády zužitkují jako nejcennější hnojivo.

Při lunární fázi tzv. červeného stanu (viz Miranda Gray a její knihy Cyklická žena nebo Rudý měsíc) je žena obdařena velkou vnitřní moudrostí a schopností proměny. Potřebuje čas pro sebe a trávení všeho, co se během měsíce od poslední menstruace událo. Každá žena by si měla prvních pár dní menstruace udělat čas jen pro sebe, odpočívat, spát a omezit kontakty s okolím na minimum (vypnout si telefon, nechodit k počítači, ideálně nebýt v pracovním nasazení anebo ho alespoň omezit na nejnutnější úkony), je u ní zvýšená intuice a spojení s přírodou, Matkou Zemí a všemi živly. Pokud si žena dovolí nabírat takto síly, uvidí výsledky své transformace hned na jinak prožívaných dalších fázích, kdy bude mít dostatek síly se po fázi klidu „zimy“ (menstruace) opět rozjet naplno do života s „jarním“ optimismem Panny.

Ženy, které pochopí, že menstruace je vlastně přirozená potřeba obrody a obnovy jejich těla i duše a dokážou vnímat své lunární fáze a vysvětlit svému partnerovi dar svých 4 podob dle archetypů (Panna, Matka, Čarodějka a Vědma, kdy Vědma je fáze menstruační), získají sebevědomí, vlastní vnitřní sílu a věrného partnera, který bude překvapován každým dnem, kdo že ho vítá ve dveřích :o) Žena, která ale je přirozená a přirozeně proplouvá jednotlivými lunárními fázemi, nebere žádné hormony, které její přirozenost zásadně potlačují.

Jsou i ženy, které v závěru této fáze mají zvýšenou chuť na sex a dosahují nejsilnějších prožitků v této lunární fázi právě pro své schopnosti naplno se napojit na vše, co nás přesahuje. Sexuální hrátky v této fázi jsou spojené se studem u žen, kdy je jim může být nepříjemné, že voní krví, že bude prostěradlo zašpiněno apod. Je nutní zvýšená citlivost a vnímavost na straně partnera a hluboká důvěra mezi nimi. Právě proto, že je žena velmi citlivá (celá vagína je nateklá, děložní hrdlo je vpáčeno do pochvy, aby mohla krev lépe odtékat), je nutné provádět jemné techniky a prohlubovat je dechem a masáží. Pokud ale žena po celou dobu menstruace nesnese žádný dotek ani náznak intimního spojení, je třeba to respektovat a dát jí prostor pro získání sil a chuti do dalších lunárních fází. Jsou ale ženy, kterým krvácení nevadí ani v praktikách orálního sexu.

Každý jsme individuální a máme odlišné potřeby, proto se vyplatí o všem s partnerem a partnerkou hovořit, aby byly domněnky, odpory a study rozpuštěny a mezi vámi mohla proudit láska a respektující pochopení.

 

S láskou

Yamuna