Na koho je dobré nezapomínat…

de30624261852168f8e6c042ae46bfdeNa koho je dobré nezapomínat? Aneb proměnlivost ženy a jejich potřeb podle lunárního cyklu

 

Možná jste také v dětství zažily vštěpování starých přesvědčení našich babiček a lidí starší generace o sebeobětování se manželovi a dětem. Věty typu: „Děti a muž jsou na prvním místě. Nemysli na sebe, nebuď sobecká. Nejdřív oni, pak ty.“ dokážou vytvořit hodně silnou roli oběti. Vy ji pak hrajete a divíte se, že jste nešťastné, nespokojené, frustrované – prostě příšerné matky, které na své děti vylévají svůj vztek a bezmoc. Jsou pak z vás fúrie, které mají stále „bolest hlavy“, protože už nemají chuť na cokoliv navíc, než na částečné uspokojení svých základních potřeb. Pak se přistihnete, že děláte a říkáte svým dětem přesně to, co říkávala matka vám a z toho je vám smutno. Z role oběti je jen jediná cesta – rozhodnout se jít svým životem podle sebe, jak to cítíte, potřebujete a chcete. Dovolit si ukázat, co ve vás je.

Každá role vyžaduje své naplnění, ale vy nejste jen matky nebo manželky. Žena má hodně podob a její potřeby se mění s lunárním cyklem. Pod vlivem měsíce se přelévá z archetypu Panny do Matky, Čarodějky – Kouzelnice až Vědmy – Stařeny.

Pokud jste již v realitě matkou, je dobré nezapomínat i na další složky vaší osobnosti. Podporovat v sobě nevinnost a křehkost panny ale i její přirozenou potřebu pohybu a změny. Když tedy následuje po menstruaci tato fáze, běžte si zacvičit, vybít z těla nashromážděné emoce. Je to nejlepší období pro plánování a rychlé úsudky. Jste (pokud neberete hormonální antikoncepci) v tomto období hormonálně více podobné mužům, tak se nebojte si prosadit aktivně to, co chcete. Začněte s něčím, co již dlouho odkládáte – třeba že si namalujete nějaký obrázek na stěnu, nebo půjdete na hodiny tance. Prostě podpořte tu divokost a dětskou zvědavost po nových zážitcích a vjemech. Dovolte si uvolnit tělo, věnovat se sobě. Partnerovi vysvětlete, že máte právo mít i čas na sebe, zregenerovat, abyste byla lepší ženou a matkou, která není jen přetažená a jedovatá na své okolí, protože se brání svému přetížení.

Po panně přichází ovulace a silnější potřeba být s druhými lidmi, rozdávat jim svou hřejivou náruč. V té době jste více naladěna na svou roli matky. Tak si naplánujte rodinné výlety, oslavy a čas se snažte co nejvíce trávit ve společnosti vašich blízkých. Jste nyní nejvíce atraktivní pro své okolí, tak toho využijte pro stmelení rodiny a prosazení toho, co potřebujete. Nechte se rozmazlovat svým partnerem romantickou večeří při svíčkách a příjemnou masáží. Dopřejte si přirozenou instinktivní živočišnost patřící k této lunární fázi. Pokud chcete řešit rodinné záležitosti, teď je ta nejlepší doba, kdy o tom, jak si představujete váš společný život, máte začít s partnerem mluvit a vytvářet dohody.

S čarodějkou můžou pro vás přijít těžší chvilky, kdy se přihlásí premenstruační syndrom a vy se můžete cítit neatraktivní, v napětí, rozladěná a nesvá. Využijte tento čas pro sebe tak, že si vytřídíte věci ve své domácnosti, které nepotřebujete. Vyhoďte vše, co je již staré a nefunkční. Stejně se zachovejte i k myšlenkám, které jsou v tomto období často kritické a sebekritické. Vědomě se soustřeďte na tvoření něčeho nového, hledejte kolem sebe i v sobě inspiraci, hledejte to, za co se můžete pochválit. Naslouchejte své intuici a kouzlete s ní pro dobro své i svých blízkých. Vyzkoušejte nové recepty, nové ingredience, nové polohy a „hračky“ a oceňte se za svou originalitu. Dovolte si říci partnerovi o potřebu nechat se obejmout a ubezpečit, že je s vámi vše v pořádku. Vnímejte potřebu svého těla již více odpočívat a vyhraďte si čas na čtení knih a meditaci.

S menstruací vcházíte do archetypu Vědmy – stařeny, kdy tělo jednoznačně potřebuje v prvních dnech odpočívat a nabírat síly pro další 28 denní maraton. Dovolte si tedy aspoň na první dva dny vypnout telefon, odpojit se od internetu, televize apod. Uvařte si meduňkový čaj a vlezte si do postele a spěte. Skrze sny k vám může promlouvat vaše vnitřní moudrá složka, která vám může ukázat, co máte v dalším období dělat, kudy jít a kam již nezacházet. Požádejte svou moudrou dělohu, aby s odcházející krví z vašeho úžasného ženského těla odešlo i vše, co vám neprospívá a co s láskou můžete odevzdat. Pokud nepotřebujete jen spát a odpočívat, běžte do přírody a věnujte svou krev stromům a zemi jako symbol koloběhu života a smrti. Toto období není vhodné na chození do velké společnosti, na rozhodování se a plánování. Vaše pozornost by měla být orientovaná na čištění vašeho těla a vaší duše. Proto podpořte očistu svého těla pitím bylinek a lehčí stravou. Můžete se v tomto období scházet s jinými ženami a vytvářet podporující kruh ženství.

Věřte sama sobě a svým pocitům. Následujte volání své duše po tom, co potřebuje, co jí prospívá a po čem touží. Dovolte si přivítat radost, lehkost a svobodu do svého života a být sama pro sebe tou nejdůležitější na světě. Jste úžasná, proměnlivá bytost plná pokladů a nápadů jak zlepšit svůj život i svět okolo. Stačí jen vykročit…

www.mamjirada.com

www.psychoterapeutka.eu